10 października 2019r. odbyła się wycieczka do Warszawy, która była odpowiedzią na zaproszenie Jarosława Urbaniaka, posła na sejm RP. W wycieczce wzięli udział uczniowie  ze szkół podstawowych w: Masanowie, Ołoboku i Wielowsi. W sumie jechało 47 uczniów z klas 5,6 oraz 7.

Pierwszym punktem w naszym programie był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z panią przewodnik, po otrzymaniu odpowiednich przepustek oraz szczegółowej kontroli bezpieczeństwa, mogliśmy wejść do gmachu sejmu, usiąść na sali obrad, zwiedzić korytarze i kuluary sejmowe. Mieliśmy także okazję spotkać się z posłem Cezarym Tomczykiem.

 Następnie pojechaliśmy do Wilanowa, by poznać jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku, dawną rezydencję króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Podczas pobytu wzięliśmy udział w lekcji muzealnej „Na sarmacki  dworze”, podczas której poznaliśmy elementy staropolskiego stroju – żupan, pas, kołpak – a następnie identyfikowaliśmy je na XVII-wiecznych portretach w wilanowskiej galerii. Niektórzy mieli okazję założyć owe stroje. Z zainteresowaniem oglądaliśmy wyposażenie i obrazy umieszczone we wnętrzach komnat Jana III Sobieskiego oraz pokojach przeznaczonych dla królowej.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Stadion Narodowy, na który zwiedziliśmy podczas trasy pt. ”Piłkarskie emocje”.  Zobaczyliśmy m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy. Na koniec, z punktu widokowego, podziwialiśmy stadion z piękną murawą przygotowaną na niedzielny mecz polskiej reprezentacji z Macedonią Północną.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Renata Nowacka-Ziętek (SP Wielowieś), Dariusz Majewski (SP Wielowieś), Bożena Maciejewska (SP Ołobok), Karolina Jarych (SP Masanów).

Opracowała: Renata Nowacka – Ziętek