– Chciałbym, aby hasła „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, „Bóg, honor, ojczyzna” mocno wybrzmiewały w waszych jednostkach mówił biskup kaliski Damian Bryl do strażaków z południowej Wielkopolski. Tegoroczne spotkanie ochotników odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach.

Pomysłodawcą i organizatorem corocznych spotkań strażaków z biskupem kaliskim jest Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Chcę bardzo serdecznie podziękować wam za kolejny rok ofiarnej służby. To jest piękne co czynicie dla drugiego człowieka narażając swoje zdrowie, a nawet życie – powiedział na początku spotkania Krzysztof Grabowski, który powitał zgromadzonych na noworocznym spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach.

Spotkanie umilił recital Izy Staroń, której na gitarze akompaniował Sebastian Szkudlarek. Artystów przedstawił Jerzy Pawłowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach.

W swoim wystąpieniu wójt gminy Sieroszewice rozważając jakie słowo pasuje do ratownika ochotnika zaznaczył, że jest to słowo pomoc. – Definicja słowa pomoc to opieka, poprawa strefy komfortu, ale przede wszystkim działanie na rzecz drugiej osoby. Za to, że jesteście, kim jesteście, za to co robicie dla drugiego człowieka bardzo wam dziękuję, bo to świadczy o tym, że jesteście dobrymi ludźmi – zaznaczył Anatol Piaskowski.

Do zebranych przemówił Eugeniusz Grzeszczak, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego, który poinformował, że w województwie wielkopolskim prowadzony jest pilotażowy program „Pierwszy ratownik”. Dodał, że w grudniu 2022 r. wręczono certyfikaty i wyposażenia dla 100 ratowników, a obecnie trwa nabór na kolejną edycję, podczas której przeprowadzone zostanie szkolenie dla 300 kandydatów.

Poseł Andrzej Grzyb podkreślił, że program pilotażowy „Pierwszy ratownik” wywodzi się z Wielkopolski, z jednostki z Wtórku. Zaznaczył, że najważniejszym elementem służby strażaka jest dar serca. Podziękował za wszystkie działania prowadzone na rzecz Ukrainy.

W swoim słowie biskup kaliski dziękował strażakom z jednostek OSP za wielowymiarową działalność na rzecz drugiego człowieka. – Dziękuję za to, że dbacie o nasze bezpieczeństwo, za waszą gotowość do wyjazdów i ochrony. Dziękuję także za zaangażowanie społeczne w waszych miejscowościach i parafiach. Dziękuję, że zawsze można na was liczyć – podkreślał duchowny. Prosił strażaków, aby troszcząc się o innych nie zapominali o sobie. – Róbcie wszystko, żebyście także wy byli bezpieczni i spokojnie mogli wrócić do domu – mówił pasterz diecezji kaliskiej. Zachęcał ochotników, aby w swoich jednostkach dbali o wierność wartościom. – Chciałbym, aby hasła „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, „Bóg, honor, ojczyzna” mocno wybrzmiewały w waszych jednostkach, bo Ochotnicze Straże Pożarne zawsze były takimi miejscami, gdzie dbało się o wierność wartościom – stwierdził bp Damian Bryl. Wyraził radość, że w wielu jednostkach działają drużyny młodzieżowe i prosił strażaków, aby zadbali o ich wyszkolenie strażackie, a także wychowanie w dobrym, obywatelskim, patriotycznym, chrześcijańskim duchu. – To jest nasza wspólna sprawa, czyli Kościoła, szkoły, organizacji, żeby zatroszczyć się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Dbajmy, żeby przekazać młodym te dobre, chrześcijańskie, ludzkie wartości – akcentował biskup kaliski.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na obiad i kawę, których fundatorem był gospodarz gminy Sieroszewice.

W spotkaniu noworocznym uczestniczyli m.in.: poseł Andrzej Grzyb, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego Eugeniusz Grzeszczak, wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, zastępca wójta Bartosz Kubica, ks. kan. Piotr Kuświk, kapelan strażaków powiatu ostrowskiego, ks. kan. Tadeusz Pietrzak, kapelan strażaków powiatu pleszewskiego, ks. Józef Wachowiak, kapelan strażaków powiatu kępińskiego, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu Stanisław Piotrowski, prezesi Zarządu Oddziałów Powiatowych OSP z terenu południowej Wielkopolski.

 

Ewa Kotowska-Rasiak