GDZIE MAZURSKIE JEZIORA….

Uczestnicy projektu pn. „Ziemi na ratunek” spędzili trzy fantastyczne dni na Mazurach. Można powiedzieć, ze było to bardzo udane preludium wakacyjnych przygód, zorganizowane przez Stowarzyszenie EKOklub z Wielowsi.

W dniach 16,17, 18 czerwca 2019r. grupa laureatów, czyli  dzieci ze SP w Ołoboku, SP w  Masanowie, SP w Zamościu   wraz z koordynatorami działań, a także grupa dzieci i  dorosłych z ramienia Stowarzyszenia EKOklub,  przemierzała autokarem, statkiem i pieszo krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Uczestnicy zwiedzili Giżycko, odbyli  rejs statkiem po jeziorze Niegocin. Grupa wielkopolskich turystów pojechała także  do sanktuarium Święta Lipka zwanego „Częstochową północy”, gdzie wysłuchano m.in.  organowego koncertu. Bardzo interesującym miejscem, z niezmiernie bogatym zasobem mazurskich skarbów, okazało się muzeum regionalne.    Miejsce „baza”, czyli  Resort Niegocin, zachęcało do smacznych i bardzo urozmaiconych posiłków, a   także do korzystania z kąpieli w pobliskim jeziorze. Radość była wielka, bo pogoda dopisywała i temperatura wody sprzyjała orzeźwiającej kąpieli.  Uczestników zachwycała czystość wody i powietrza w odwiedzanych miejscach. Ostatniego dnia 44 osobowa grupa ekologów z Gminy Sieroszewice przebywała w Wojanowie,  relikcie  mazurskiej kultury. Zwiedzano kościół staroobrzędowców oraz pobliski cmentarz. W Mikołajkach spędzono z przewodnikiem  ostatnie godziny wśród malowniczych mazurskich  krajobrazów. Trudno zliczyć spotkane w różnych miejscach Mazur bocianie gniazda, w których  to obserwowano już młode,  wszak Mazury to ich matecznik.

Z opinii uczestników wynika, że pobyt w tym niezwykłym miejscu  naszej ojczyzny powinien trwać jeszcze choć drugie tyle, bo było wspaniale pod każdym względem, a na Mazury powrócą na pewno.

Wyjazd  współfinansowany   w ramach projektu „GDZIE MAZURSKIE JEZIORA” przez :

Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne z Wielowsi

Relacja – Halina Kaźmierczak, prezes Stowarzyszenia EKOklub, organizator wyjazdu.