W sierpniu oraz wrześniu 2019r. Stowarzyszenie EKoklub z Wielowsi przeprowadziło dwa cykliczne spływy po rzece Prośnie z udziałem mieszkańców Gminy Sieroszewice. Otrzymały  one bardzo wysokie oceny za ich organizację i „pokazanie” wspaniałej turystycznej atrakcji najbliższej okolicy. Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem pięknego przyrodniczo spływu, a kontakt ze sportem kajakowym dostarczył wielu niezapomnianych emocji. Udała się organizatorowi popularyzacja tej niecodziennej dyscypliny sportu. Wyróżniającym się uczestnikom spływu wręczono nagrody rzeczowe. Już po jego zakończeniu uczestnicy planowali kolejne spływy w przyszłości. Planowano też kolejne spływy organizowane przez Stowarzyszenie EKOklub w gronie innych osób z rodziny i znajomych.  Tą inicjatywę można podsumować:  „strzał w dziesiątkę” .

Przeprowadzone w sierpniu działania  pozwoliły  na wyłonienie uczestników  wrześniowego spływu połączonego   ze sprzątaniem rzeki Prosny. Uporządkowano miejsce rekreacyjne nad Prosną w Przystajni, zebrano drobne śmieci po prawym i lewym brzegu rzeki, razem cztery 60 litrowe worki, które posegregowane na aluminium, papier, plastik i szkło  oddano do recyklingu. Organizator zgłosił na Policję w Sieroszewicach  zlokalizowane podczas wrześniowego spływu dzikie wysypisko śmieci po prawym brzegu rzeki Prosny. Zlokalizowano je na wysokości wzniesienia Małgorzatka niedaleko Wielowsi.

Mamy nadzieję, że nasze działania będą dobrym początkiem dla popularyzacji sportu kajakowego w naszym środowisku. Zamierzamy kontynuować zabiegi nakierowane na ochronę pięknej atrakcji przyrodniczo- turystycznej jaką jest dolina rzeki Prosny, współpracować w tym zakresie z Samorządem Gminy Sieroszewice, Samorządem Gminy Godziesze oraz odpowiednimi służbami.

Zapraszamy także na 

https://www.facebook.com/photo.phpfbid=2439542459464693&set=pcb.2439546769464262&type=3&theater

Opracowanie : Halina Kaźmierczak- prezes EKOklub, koordynator projektu pn.” Kajakiem po Prośnie”

Zdjęcia : Aleksandra Górecka, Danuta Walczak, Jolanta Podlas- członkinie „EKOklubu”

Działanie zostało dofinansowane przez Samorząd Gminy Sieroszewice w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Kajakiem po Prośnie” .