Gminna Biblioteka Publiczna powstała w Sieroszewicach prawdopodobnie w 1948 r. Do 1979 r. biblioteka mieściła się w domu prywatnym przy ulicy Ostrowskiej 70. Latem 1979 r. placówka została przeniesiona do budynku przy ulicy Ostrowskiej 49, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Gminna Biblioteka Publiczna posiada trzy filie w: Ołoboku, Strzyżewie i Wielowsi. Dyrektorem placówki jest Maria Marciniak.

Księgozbiór biblioteki wynosi 44.398 woluminów, z tego 15.621 w filiach (stan na 31 grudnia 2019 r.). W książnicy zarejestrowanych jest ok. 1900 czytelników. Rocznie z placówki wypożycza się ponad 46.000 książek. Na taką wysoką liczbę wypożyczeń ma wpływ zakup nowości wydawniczych.Każdego roku biblioteka zakupuje ok. 1400 książek, w tym pozycje ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Biblioteka oferuje najmłodszym czytelnikom szereg konkursów plastycznych, wśród których można wymienić konkursy na: kartkę walentynkową, wielkanocną pisankę, zakładkę do książki, ozdobę choinkową. Prowadzony jest też konkurs na czytelnika roku pt. „Oczytany małolat”.

Od 2012 roku książnica jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego. Pokłosiem każdego konkursu jest wydawany co roku tomik poezji.

W ofercie kulturalnej nie brakuje spotkań z pisarzami książek dla dzieci
i dorosłych. Każdego roku prowadzone są akcje „Cała Polska czyta dzieciom” oraz spotkania dla przedszkolaków przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a we wrześniu organizowane jest czytanie lektur w ramach Narodowego Czytania. Z innych ciekawych inicjatyw należy wymienić akcję „Koszyk książek dla seniorów” realizowaną we współpracy z Dziennym Domem Senior + w Latowicach.

Bogatą działalność promującą czytelnictwo, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży prowadzą bibliotekarki pracujące w filiach bibliotecznych. Wśród licznych konkursów należy wymienić plastyczne, literackie, pięknego czytania. Jest także wiele nowych propozycji, np. akcje „Poznajemy nowe zawody”, „Zakochaj się w książce”, „Czytanie łączy pokolenia”. Filia w Wielowsi wprowadziła usługę „Książka na telefon”.

Biblioteka posiada swoją stronę internetową: www.biblioteka-sieroszewice.pl i >>>profil na facebooku<<<.