W Ołoboku w sali Domu Rolnika odbył się tradycyjnie już XXVI koncert kolęd połączony z jasełkami. Cieszy się on dużym zainteresowaniem, dlatego prezentowany był 2-krotnie w sobotę i niedzielę 25 i 26 stycznia 2020 r. Jasełka są o tematyce tradycyjnej, jednak co roku scenariusz jest inny i występują postaci nawiązujące do rocznic, bądź też wydarzeń lokalnych. Autorem scenariusza i reżyserem od początku jest Anna Jarosik.

W widowisku wzięło udział 70 artystów w tym 38 uczniów szkoły podstawowej. Solistkami ze szkoły były: Lena Fornalczyk, Malwina Właśniak, Zuzanna Wojtysiak, Weronika Biała, Katarzyna Lemiesz. Tańce z grupami jasełkowymi przygotowała Lucyna Wittek .

Nie zabrakło młodzieży i osób dorosłych. Byli to: Kazimierz Majchrzak, Anna Mielcarek, Izabela Gawron, Krzysztof Gawron, Roman Skrobański, Radosław Majchrzak, Barbara Urban-Bartnicka,    Dawid Lemiesz, Mateusz Lemiesz, Zuzanna Gawron, Oliwia Derdas, Aleksander Gawron. W roli Maryi wystąpiła Kinga Lemiesz, a Józefem był Karol Zaleśny.

Z pokłonem do żłóbka udało się 13 grup. Były to: aniołki, zwierzątka, pastuszkowie, baranki, pasterze, dzieci, królowie, postaci z bajek, kobiety, grupa taneczna Zespołu Pieśni i Tańca Ołobok.

Zespół wykonał poloneza i kujawiaka do tradycyjnych kolęd. W zespole tańczyli: Artur Kasprzyk, Aleksandra Majchrzak,  Dawid Michalak, Karolina Krawczyk, Szymon Kasprzyk, Maria Majchrzak, Michał Michalak, Kinga Skrobańska, Wojciech Błaszczyk, Alicja Kamzol. Grupę taneczną przygotowała Iwona Pacholczyk.

Nowe grupy w tegorocznych jasełkach to: kolędnicy, strażacy i grupa liturgiczna ołtarza (lektorzy i ministranci). Przekrój wiekowy artystów był od 4 do 77 lat.

Jasełka były przeplatane kolędami śpiewanymi z towarzyszeniem orkiestry dętej Ołobok pod dyrekcją Stanisława Jarosika.

Nowe kolędy i pastorałki (było ich aż 12, wcześniej nieprezentowane) przygotował Bogumił Walerian. Na koncercie wykonał je zespół instrumentalny w składzie: Waldemar Jarosik – pianino, Bogumił Walerian – gitara i Andrzej Ehlert – perkusja. Ogółem wykonano 25 kolęd i pastorałek wszystkie z muzyką „na żywo”.

Kolędy śpiewała i grała na skrzypcach Martyna Zielezińska. Tubista orkiestry Tomasz Jarosik wystąpił w roli pasterza i wokalisty. Grająca w orkiestrze na flecie Klaudia Biel również była wokalistką.

Scenografię przygotowały: Danuta Cebulska, Ewa Łuczyna, Ilona Skrobańska, Izabela Kaźmierczak, Łukasz Łuczyna i Kinga Skrobańska. Stroje zaprojektowały i wykonały: Danuta Cebulska i Ewa Łuczyna.

Realizacją dźwięku zajmował się Włodzimierz Kubicki. Działania techniczne koordynował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski .

Na koncertach obecni byli: ks. proboszcz parafii Ołobok prałat Tomasz Lenczewski, ks. proboszcz parafii Latowice, kan. Damian Hołoś, wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, były wójt Czesław Berkowski, radny powiatu ostrowskiego Arkadiusz Wojtczak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Teresa Lemiesz, radna i sołtys wsi Strzyżew Bernadeta Biała, radny Szymon Lis, przedstawiciel Radia Rodzina z Kalisza Karolina Gaweł, dyrektor GOK Jerzy Pawłowski, księgowa GOK Arleta Walczak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ołoboku Sylwia Zimoch, sołtys Ołoboku Justyna Karbowy, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ołoboku,  przedstawiciele organizacji lokalnych, mieszkańcy Ołoboku i Sławina oraz wiele osób z okolicznych miejscowości.

Po koncercie zorganizowano poczęstunek dla artystów, zaproszonych gości i sponsorów.

Przygotowali go: Małgorzata i Andrzej Gawronowie.

Po jasełkach orkiestra prezentowała program rozrywkowy. Wykonano 7 utworów. Były to: „Gore gwiazda Jezusowi” – śpiewała flecistka Katarzyna Lemiesz, „Quando, quando”, „Drei lustige gesellen”, „Dzień jeden w roku”, „Dzwonki sań” – śpiewał tubista Tomasz Jarosik i „Mexico”.

Z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego piosenkę „Nic do stracenia” zaśpiewała Martyna Zielezińska.

Opracowała: Anna Jarosik