Rzymska Straż Grobu Pańskiego z Wielowsi już po raz drugi uczestniczyła na zaproszenie organizatora w Ogólnopolskiej Paradzie Turków, która w tym roku odbyła się 5 maja 2019 roku w Pustyni k. Dębicy tradycyjnie na Podkarpaciu.

Straży towarzyszyła wspierająca ją grupa osób z wójtem naszej gminy Anatolem Piaskowskim na czele.

W uroczystości udział wzięło ponad 37 grup Turków z całej Polski, wśród nich byli kosynierzy i Rzymianie oraz 17 orkiestr.

Paradę w Pustyni poprzedziły uroczyste msze św. odprawione w trzech parafiach: św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie i Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy.

Po mszy wszyscy uczestnicy udali się na teren obiektu sportowego MULKS w Pustyni.

Uroczystości rozpoczęły się wciągnięciem flagi państwowej na maszt oraz odegraniem hymnu.

Słowo wstępne wygłosił Z-ca Wójta Gminy Dębica Marek Mikrut, który wręczył również w imieniu Wójta Gminy Dębica Stanisława Rokosza specjalne podziękowania za pomoc i zaangażowanie w organizacje tego niecodziennego wydarzenia.

Po wręczeniu podziękowań, powitał przybył gości Przewodniczący Rady Gminy Dębica Piotr Żybura.

Następnie na ręce komendantów grup oraz dyrygentów orkiestr wręczono okolicznościowe pamiątki i dyplomy, po czym pomimo deszczowej aury rozpoczęły się indywidualne prezentacje poszczególnych oddziałów.

Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Społecznej Aktywności w Wielowsi. Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Sieroszewice.  

Autor: Maria Goździk