„Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia, będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól, by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją; one jakimś cudem już wiedzą kim naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną” – Steve Jobs

Takie myślenie pozwala tworzyć siebie jako osobowość inną niż wszystkie, dodając wartości światu poprzez swoją niepowtarzalność.

Tymi słowami pan Dyrektor Jacek Nentwich rozpoczął uroczyste obchody 60 – lecia urodzin śp. Marka Olejniczka, które miały miejsce w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Strzyżewie.

„Marek Olejniczak był postacią nietuzinkową. Jego działania i serce były skierowane do dzieci i młodzieży. Swoją pasją – turystyką potrafił zarazić wiele młodych pokoleń. Był wymagającym pedagogiem, a jednocześnie przyjacielem i kolegą. Dlatego przez wielu jest tak serdecznie wspominany” – powiedział pan dyrektor.

Na uroczystości zgromadziło się wielu ludzi, w tym Wójt Gminy Sieroszewice – pan Anatol Piaskowski, który objął honorowy patronat nad obchodami, zastępca wójta – pan Bartosz Kubica, prezes ostrowskiego oddziału PTTK – pan Grzegorz Węgrzynek wraz z członkami zarządu, pan Janusz Olejniczak – brat śp. Marka z rodziną, koledzy ze studiów i wspólnych wypraw- panowie: Zdzisław Kuśnierz, Tomasz Kupczak, Włodzimierz Mądrecki, Tadeusz Borczyk, radni gminy Sieroszewice, sołtysi, dyrektorzy szkół i przedszkoli, księża parafii kotłowskich, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach – pan Jerzy Pawłowski, radni wsi Strzyżew, nauczyciele emeryci oraz nauczyciele współpracujący z śp. Markiem Olejniczakiem, mieszkańcy, absolwenci, rodzice i dzieci.

Dzieci ze szkoły przedstawiły montaż słowno – muzyczny, w którym przybliżyły zebranym postać nauczyciela, nie zabrakło piosenek turystycznych, które były nieodzownym elementem każdego wyjazdu. Pięknymi wspomnieniami podzieliła się również pani dyrektor Katarzyna Wilgocka, która w 1984 roku przyjęła śp. Marka Olejniczka do pracy w szkole w Strzyżewie. Wzruszające słowa padły z ust kolegów, którzy wielokrotnie razem z naszą młodzieżą wyruszali na szlaki.  Uroczyste obchody były również okazją do podsumowania rajdu rowerowego pamięci Marka Olejniczaka, który odbył się również 1 czerwca w godzinach dopołudniowych. Uczestnikami rajdu byli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także absolwenci i rodzice. Podsumowaliśmy również  konkursy: gminny i szkolny, które odbyły się w maju br. W Gminnym Konkursie Wiedzy z książki Marka Olejniczaka „ Podania, legendy i opowieści znad Prosny i Baryczy” zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sieroszewicach w składzie: Dominika Domańska, Julia Bartoszek, Zuzanna Kapałka. Drugie miejsce zajęła drużyna ze SP w Strzyżewie: Marcelina Bartłomiej, Maria Setecka i Weronika Krawczyk. Trzecie miejsce – drużyna ze SP w Rososzycy: Weronika Mielcarek, Bartosz Osiński i Łukasz Tomczak. W Szkolnym Konkursie Wiedzy z „Monografii Strzyżewa” pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Wróbel, drugie – Jan Setecki, trzecie – Gabriela Leńska i czwarte – Maria Setecka.

Po części wspomnieniowej nastąpiło przejście przed budynek szkoły, gdzie pan Wójt odsłonił pamiątkową tablicę, a następnie pan dyrektor wkopał drzewo – dąb „Marek”. Przedstawicielka grupy „Podkoziołek 2019” – pani Mirosława Małecka wkopała drugi dąb z nazwą podkoziołka. Było to symboliczne podziękowanie dla grupy, która finansowo wspomogła inicjatywę obchodów.

Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni zostali poczęstowani kawą i tortem, a następnie poproszeni o wpis do księgi pamiątkowej w holu szkoły. Przybyli goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą śp. Markowi Olejniczakowi, która znajdowała się w świetlicy szkolnej. Kroniki, zdjęcia, odznaki, osobiste pamiątki, jak choćby rower, którym pan Marek przejechał setki kilometrów cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Ogromne podziękowania należą się osobom, bez pomocy których zorganizowanie takiego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe: staroście powiatu ostrowskiego – panu Pawłowi Rajskiemu, wójtowi gminy Sieroszewice – panu – Anatolowi Piaskowskiemu, grupie „Podkoziołek 2019”, wszystkim mieszkańcom oraz absolwentom niemieszkającym w Strzyżewie za wsparcie finansowe. Komitetowi Organizacyjnemu w składzie: panie Zofia  Wilgocka, Bernadeta Biała, Karolina Babarowska, Beata Gryglewska, Katarzyna Wilgocka, Ilona Nowak, Anita Setecka, Karolina Tecław – Turska oraz panowie Dawid Wilgocki, Gustaw Łuczak, Jacek Nentwich, Przemysław Wilgocki, Radzie Rodziców, Radzie Sołeckiej, Kołu Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Strzyżewa, panu Grzegorzowi Taladze,   Arturowi Nawrotowi  oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pracowali przy organizacji.

Choć od śmierci śp. Marka Olejniczaka minęło prawie 8 lat, to pozostaje w naszej pamięci na zawsze, wciąż żyje jego cząstka pozostawiona w ogromnym bogactwie – książkach, które potwierdzają słowa Francisa Bacona: „ Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie”

Autor: Anita Setecka