W dniach 4-8 listopada 2019 roku odbył się wyjazd do Długopola Dolnego w Kotlinie Kłodziej a 6 listopada do Pragi. Uczniowie z czterech szkół: SP w Wielowsi, SP w Ołoboku, SP w Sieroszewicach  i SP w Zamościu wraz z opiekunami wzięli udział w przygotowanej przez Fundację Euroweek specjalnej edycji programu Euro Week.

Zajęcia z uczniami prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z Meksyku, Tajlandii, Wietnamu, Kolumbii, Indonezji  w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń. Uczniowie poznali tańce narodowe i obyczaje panujące w krajach wolontariuszy. Realizacja projektu pozwoliła uczniom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy i rozwijać najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. 

Podczas pobytu  w Ogólnopolskim Obozie Szkoleniowym uczniowie i ich opiekunowie zaprzyjaźnili się z uczniami i opiekunami dwóch szkół podstawowych: w Łochowie  k. Warszawy i Gorzkowa k. Wieliczki. W ostatnim dniu nie brakowało wzruszeń i łez. Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że w tych dniach stworzyliśmy jedną rodzinę. Atmosfera była bardzo dobra i swobodna. Nikt nie czuł się zestresowany, mimo że każdy uczestnik znał język na innym poziome. Wszyscy byli prowokowani do rozmów i przełamywania barier językowych. Ponadto dopisała nam pogoda.

Podczas wyjazdu do Pragi towarzyszył nam wolontariusz z Kolumbii, który w sposób pozytywny zaczepiał wycieczkowiczów i zachęcał do rozmowy. Pani przewodnik pomogła nam wymienić pieniądze na czeskie korony przed granicą Czech. Pokazała nam najważniejsze zabytki Pragi: katedrę Świętych  Wita, Wojciecha i Wacława, praski zegar astronomiczny, rynek staromiejski, most Karola itp. Mieliśmy okazję zjeść czeskie knedliczki i zakupić pamiątki oraz słodycze dla swoich bliskich.             

Każdy nauczyciel – opiekun otrzymał potwierdzenie współorganizowania obozu szkoleniowego, szkoła dyplom, a uczestnik certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie „Euro Week – Szkoła Liderów”. W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy twierdzę w Kłodzku: jej podziemne labirynty i górną część. Z bastionu widokowego podziwialiśmy piękne Kłodzko. Uczniowie mieli okazję poznać historię twierdzy i miasta.

Wycieczkę zorganizowała Mirosława Piaskowska – nauczyciel języka niemieckiego i angielskiego, opiekę nad uczniami podczas wyjazdu pełnili:  Bogusława Bogusz i Krzysztof Szczepaniak ze Szkoły Podstawowej w Wielowsi i Ilona Mędykowska ze Szkoły Podstawowej z Sieroszewic.

Relację przygotowała: Mirosława Piaskowska