W sobotni wieczór, podczas uroczystej gali wręczenia Laurów Kultury 2023, Starosta Ostrowski Paweł Rajski uhonorował wybitnych twórców, animatorów oraz działaczy kultury, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do promocji powiatu ostrowskiego. Trzynastu zasłużonych laureatów odebrało prestiżowe nagrody. Wśród nich znalazł się Adrian Matys ze Strzyżewa, któremu na gali towarzyszył Wójt Gminy Anatol Piaskowski.

Adrian Matys otrzymał Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego za dokumentowanie okruchów przeszłości, za wieloletnią pasję i promocję lokalnego dziedzictwa. Regionalista z serca i z przekonania. Uczestnik, obserwator, dokumentalista. Obecny zawsze tam gdzie dzieję się coś ciekawego w tradycjach, zwyczajach czy obrzędach swojej gminy. Kolekcjoner, który swoją przygodę ze zbieractwem rozpoczynał od znaczków pocztowych. Z czasem oddał się pasji filokartystycznej, a pierwsze kartki pojawiły się w kolekcji 15 lat temu. Na początku zbiór miał się składać tylko z wydawnictw związanych z powiatem ostrowskim i ostrzeszowskim. Ale ich mnogość wymusiła konieczność swoistej specjalizacji tylko do pocztówek związanych z rodzinną Gminą Sieroszewice. Dziś może się pochwalić kolekcją ponad pół tysiąca tych sieroszewickich papierowych artefaktów, z czego najstarsza liczy ponad 120 lat.

Oprawa muzyczna uroczystości była niezaprzeczalnie wyjątkowa. Goście mieli okazję delektować się wspaniałym wykonaniem utworu „Co mi Panie dasz?” w interpretacji Marcina Darmosza.

Na zakończenie gali na scenie pojawiła się Reni Jusis z specjalnym programem francuskim, prezentując swoje niezwykłe talenty wokalne. Występ pełen magicznej atmosfery stanowił doskonałe zwieńczenie wieczoru.

Fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim