Zespół „Soni Dei” zagrał podczas tegorocznego Koncertu Papieskiego, który w niedzielę, 9 października, odbył się w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Bliżej Siebie”. Koncert zaszczycił swoją obecnością biskup kaliski Damian Bryl.

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Blask prawdy”. Hasło zaczerpnięte zostało z dziesiątej encykliki św. papieża Jana Pawła II „Veritatis splendor”, czyli „Blask prawdy” ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. – Głównym przesłaniem Veritatis splendor” jest przypomnienie znaczenia nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga człowiek poszukuje złudnej wolności poza samą prawdą, gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia – mówiła prowadząca koncert Arleta Kalińska, wiceprezes Stowarzyszenia „Bliżej Siebie”.

Młodzieżowy Zespół Muzyczny „Soni Dei” działający od 10 lat przy parafii św. Wojciecha w Lewkowie pod kierunkiem Jakuba Kamzola zaśpiewał kilkanaście utworów religijnych. Uwieńczeniem koncertu było wspólne odśpiewanie „Barki”.

W swoim słowie biskup kaliski wskazał, że tegoroczny Dzień Papieski naznaczony jest encykliką „Veritatis splendor”. – Papież mocnym głosem w tej encyklice mówił, że wolność jest wielką wartością, ale wolność potrzebuje prawdy. Gdy wolność jest bez prawdy to nie prowadzi nas do miłości i dobra. Wolność i prawda idą razem. Jeżeli nasze życie ma być autentyczne to potrzebujemy prawdy, a tą prawdą jest Jezus. Wolność potrzebuje nieustannego odwoływania się do prawdy, żeby mogła być przestrzenią w realizacji dobra i miłości – mówił biskup kaliski Damian Bryl. Pasterz diecezji kaliskiej dziękował organizatorom koncertu za to, że dzięki takim przedsięwzięciom postać św. Jana Pawła II ciągle żyje w ludziach i jego nauka jest nadal aktualna. Słowa wdzięczności skierował także ks. kanonik Damian Hołoś, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach.

Tegoroczny Koncert Papieski był współfinansowany przez Urząd Gminy Sieroszewice.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością: biskup kaliski Damian Bryl, wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski z małżonką, zastępca wójta Bartosz Kubica, ks. kanonik Damian Hołoś, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach, ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa, Alicja Tarchalska, prezes Stowarzyszenia „Bliżej Siebie”, członkinie tego stowarzyszenia i parafianie.

Po koncercie odbył się słodki poczęstunek zorganizowany przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie”, podczas którego była okazja do porozmawiania z ks. biskupem Damianem Brylem i członkami zespołu „Soni Dei”.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak

Zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak oraz Urząd Gminy Sieroszewice