Laureaci XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w Sieroszewicach. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Sieroszewice.

W sobotę, 15 października 2022 roku, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach odbył się finał XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego, którego pomysłodawcami przed jedenastu laty byli poeta Piotr Fałczyński i wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, a organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach.

Laureatów, jurorów i zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Maria Marciniak. W tegorocznej gali uczestniczyli jurorzy: Tomasz Gruchot z Ostrowa Wielkopolskiego (przewodniczący), Aleksandra Kiełb-Szawuła z Ostrowa Wielkopolskiego, Bolesław Grobelny z Rojowa i Piotr Fałczyński z Ołoboku (członkowie). Protokół z XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego odczytał Tomasz Gruchot, a obecnym laureatom dyplomy i nagrody wręczyli: wójt Anatol Piaskowski i przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Rafał Bartnik.

Po uhonorowaniu laureatów wójt Anatol Piaskowski podziękował organizatorom, jurorom i uczestnikom konkursu, którym życzył dalszej weny twórczej. Spotkanie umilił recital Aleksandry Kiełb-Szawuły i Marka Raczyckiego. Pani Aleksandra to poetka, kompozytorka, gitarzystka, wokalistka – dawniej Starego Dobrego Małżeństwa, obecnie – zespołu „U Studni”. W 1997 r. założyła ostrowską „Wyspę”, współpracuje też ze szczecińskim zespołem „Do Góry Dnem”. Ma w swoim dorobku pięć autorskich płyt z balladami, udział w wielu nagraniach płyt zespołowych, kilka tomików poetyckich, powieść „Na przełęczy”. Ma na swoim koncie wiele nagród w ogólnopolskich konkursach poetyckich i muzycznych. Pan Marek to pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Akompaniował m.in. na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, konkursie „Pamiętamy o Osieckiej” w Warszawie. Jest twórcą ścieżki dźwiękowej do filmu „Ostrów Wielkopolski w latach I i II wojny światowej”. Wspólnie z Aleksandrą Kiełb-Szawułą zrealizował program poetycko-muzyczny „nocne drżenie miasta”.

Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali tomik pokonkursowy pt. „Rubieże odrealnienia” wydany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach. Po części oficjalnej była okazja do rozmów przy kawie i uzyskania autografów od poetów.

W gali uczestniczyli: wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, zastępca wójta Bartosz Kubica, sekretarz Mirosława Busza, wieloletni wójt Czesław Berkowski, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Rafał Bartnik, radni i sołtysi z terenu gminy Sieroszewice, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Sieroszewice, dyrektorzy szkół i przedszkoli, laureaci, jurorzy oraz przyjaciele biblioteki.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak