Album „Gmina Sieroszewice na starych pocztówkach” Adriana Matysa i Anatola Piaskowskiego został zaprezentowany podczas spotkania w Sieroszewicach zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Nową publikację otrzymały wszystkie osoby obecne na wieczorku.

 

Autorów i zaproszonych gości przybyłych na spotkanie, które odbyło się 21 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach, powitała Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. O pomyśle wydania albumu i jego zawartości opowiedział Adrian Matys, który wskazał, że najstarsze pocztówki zamieszczone w publikacji pochodzą z 1900 roku. Jedna z nich przedstawia dwór w Strzyżewie, a druga – szkołę, pocztę i restaurację w Wielowsi. W swoim wystąpieniu wójt Anatol Piaskowski podkreślał, że pocztówki tworzące album przedstawiają wycinek historii miejscowości znajdujących się na terenie gminy Sieroszewice, z którymi związani byli konkretni ludzie. – To oni tworzyli teraźniejszość, która dla nas stała się historią. Właśnie dlatego potrzebujemy takich publikacji, żeby nasze bogactwo nie było wymierne, ale jednocześnie, by okazało się bezcenne kulturowo – stwierdził. Autorzy podziękowali osobom, które zaangażowały się w powstanie tej książki. Warto nadmienić, że publikacja została wydana przez Urząd Gminy w Sieroszewicach. Przy redakcji pracowała Ewa Kotowska-Rasiak, korektę wykonała Justyna Sprutta, a projekt okładki i opracowanie graficzne to dzieło Moniki Głąb. Pocztówki zamieszczone w albumie  przekazali: Adrian Matys (54 pocztówki), Dariusz Dera (11), Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (6), Piotr Lepka (5), Krzysztof Maleszka (3), Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (3), Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku (2), Anatol Piaskowski (2), Anna Urbaniak (2), Czesław Woś (1), Instytut w Marburgu (1), Magda Majchrzak (1), Lucyna Koziołek (1), Joanna Skworz (1). W tworzenie publikacji zaangażowała się także dyrektor biblioteki Maria Marciniak.

Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali album. Po części oficjalnej szefowa książnicy zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek. Była też okazja do uzyskania dedykacji od autorów.

W spotkaniu uczestniczyli także: zastępca wójta gminy Sieroszewice Bartosz Kubica, sekretarz Mirosława Busza, skarbnik Karolina Kałużna, radni gminy Sieroszewice, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, rodzina, przyjaciele i znajomi autorów oraz czytelnicy biblioteki.

 

Ewa Kotowska-Rasiak