WIELOWIEŚ PAMIĘTA!
W niedzielne przedpołudnie dnia 09 czerwca 2019r w Wielowsi spotkali się ludzie, którym historia ”Małej Ojczyzny” buduje ich własną tożsamość oraz dumę, a jednocześnie jest wyrazem szacunku do przeszłości oraz przodków.
W stulecie odzyskania przez Wielkopolskę niepodległości odsłonięto pamiątkowy obelisk w centrum Wielowsi i nadano skwerowi imię Bohatera rodem z wielowiejskiej, a zarazem ostrawskiej i wielkopolskiej ziemi. Z całą pewnością uczczono najbardziej znamienitego, jak dotąd, wielowsianina , orędownika wolności, który swoim życiem, postawą i pracą wpłynął na zachowanie polskości , a następnie jej odzyskanie po okrutnych latach niewoli polskiego narodu. Jego „Ziemią Świętą „ była Wielkopolska a Betlejem znajduje się w Wielowsi.
Ksiądz dr Antoni Kantecki, bo o nim tu mowa, jadł chleb wypiekany w wielowiejskich piecach, rósł w siłę jako młody chłopiec, posilając się owocami z wielowiejskich sadów, chodził do ołobockiej szkoły. Nieopodal ,w domu swojego dzieciństwa, który jest obecnie zabytkowym domem parafialnym Wielowsi, mały Antoś uczył się miłości i oddania dla rodzimej ziemi, dla polskiej mowy, kultury, do katolickiej religii, których to następnie niestrudzenie bronił, narażając się tym samym na liczne opresje, więzienie ze strony sił próbujących zabić polskość , zabrać Polakom godność….
Doniosłe chwile z mieszkańcami „Rodzimego Gniazda” ks. dra Antoniego Kanteckiego przeżyli tego dnia dostojni goście. Radna pani Renata Koziołek oraz radny pan Paweł Mrugalski powitali zebranych. Zaproszenie przyjęli: poseł na Sejm RP – pan Jarosław Urbaniak, starosta powiatu Ostrowskiego , pan Paweł Rajski, zastępca wójta Gminy Sieroszewice- pan Bartosz Kubica, były proboszcza ks. Włodzimierz Młynarkiewicz, który przez 33 lata mieszkał w historycznym domu Rodziny Kanteckich, wspaniałym pomniku prawdziwej, rodzimej historii znajdującym się przy budynku kościoła). Przybyli także przedstawiciele Rodziny Bohatera w osobach pana Adama Kanteckiego z Gdyni i jego syna Bartosza z Wrocławia, a także przedstawiciele Rodziny Kanteckich z Ostrzeszowa, oraz zastępca przewodniczącego Rady Gminy Sieroszewice pan Stanisław Płomiński. Na uroczystości obecnością zaszcycili także : dr historii pan Józef Pietrzak z I LO im. Ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wlkp., dyrektorzy i nauczyciele czterech szkół wraz z uczniami laureatami Gminnego Konkursu Historycznego , którego tematem było życie i działalność Bohatera. Wśród obecnych znaleźli się przedstawiciele środowiska kultury w osobie dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej pani Marii Marciniak , oraz pana Pawła Fałczyńskiego, mieszkańcy Wielowsi, Masanowa, Ołoboku, Zamościa i Sieroszewic, w tym delegacje sześciu organizacji pozarządowych: Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej, Klubu Seniora z Wielowsi, Stowarzyszenia Aktywni dla Wielowsi, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenia EKOklub . Wydarzenie swoją asystą uświetniła drużyna Harcerska „ŻYTO 1” z Wielowsi oraz orkiestra dęta z Ołoboku pod batutą kapelmistrza Stanisława Jarosika, a o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadbali wielowiejscy strażacy.
Po uroczystej mszy w parafialnym kościele delegacje i mieszkańcy na czele z księżmi przemaszerowali pod pamiątkowy obelisk.
Jako pierwsze głos zabrały orędowniczki i koordynatorki wydarzenia panie: Halina Kaźmierczak prezes Stowarzyszenia EKOklub” , oraz pani Elżbiecie Vogel. Ich wystąpienia wzbogaciła prezentacja wiersza napisanego na tę okazję przez lokalną poetkę Annę H. Łucję Kaźmierczak pt. „Manifest Kanteckiego” w wykonaniu pani Moniki Kaźmierczak.
MANIFEST ANTONIEGO KANTECKIEGO
Czy nie było by łatwiej ugiąć się,
pójść na skróty
i pochylić się posłusznie
słowem
poddać się.
Oddać wolność w ręce
zachłanne
i wrogie.
Czy nie było by mniej boleśnie
gdyby nie sprzeciwiać się,
płynąć z prądem
prosto do przepaści niewoli.
Nie stawać murem za polskością,
nie oglądać się na ziemię „…skąd nasz ród…”,
machnąć ręką na historię i Wieszcze…
Ja Antoni Kantecki
pochylać głowę mogłem jedynie
przed Bogiem
i bez wahania oddać życie
za wszystko to
co od życia
WAŻNIEJSZE!
Autor: Anna H.Łucja Kaźmierczak
Poświęcenia obelisku i placu dokonał proboszcz parafii Wielowieś ks. kan. Piotr Kuświk, a uroczystego odsłonięcia uczennica Szkoły Podstawowej w Wielowsi Magdalena Mrugalska.
W otoczeniu pamiątkowej tablicy z napisem „Bohaterowi dróg do niepodległości , redaktorowi naczelnemu Kuriera Poznańskiego( 1875-1887)….wdzięczni mieszkańcy „Rodzimego gniazda” , przybyłe delegacje przy dźwiękach werbli złożyły kwiaty i znicze.
Następnie głos zabrali mówcy. Pan poseł Jarosław Urbaniak dziękował za dbanie i kultywowanie naszej wielkopolskiej historii , doceniał poczucie lokalnej dumy i gratulował wspaniałej uroczystości. Pan Starosta Paweł Rajski był wzruszony i pełen uznania dla tych, którzy przyczynili się do obchodów. Mówił m.in., ze takich dzieł nam trzeba w „Małej Ojczyźnie” i takich społeczników , jak panie: Halina Kaźmierczak i Elżbieta Vogel. Głos zabrał także zastępca wójta Gminy Sieroszewice, który dziękował za pamięć o lokalnej historii, tradycji i kulturze. Zapewniał o kolejnych takich inicjatywach na terenie gminy, które będą miały miejsce w przyszłości.
Odczytano także list nadesłany przez Jarosława Kanteckiego, autora monografii Bohatera. Odczytała go dyr. Biblioteki Gminnej w Sieroszewicach pani Maria Marciniak. Autor listu z wielkim szacunkiem i uznaniem mówi m.in. „ … Powrót Polski na mapę Europy i świata, nie był zasługą li tylko wybitnych jednostek zapisanych na kartach historii, ale wysiłkiem całego zorganizowanego społeczeństwa” i dodaje „…Wyrażam daleko idące przekonanie, iż kolejne wspaniałe przedsięwzięcie upamiętniające osobę księdza Antoniego, będzie krokiem milowym na drodze poznania jego zasług i wpływu na dzieje naszego Państwa…”
Dr historii pan Józef Pietrzak z ILO w Ostrowie dziękował za trwały ślad na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Pan Adam Kantecki, reprezentant Rodziny Bohatera , który na ten dzień przyjechał z Gdyni ze wzruszeniem dziękował za dzieło pielęgnowania pamięci o wybitnej postaci jego Rodu w Wielowsi. Przybył na wydarzenie ze swoim synem Bartoszem i 10 letnim wnukiem Mikołajem Kanteckim , któr5zy na stałe mieszkają we Wrocławiu.
Wystąpienia Gości zakończyła pani Elżbieta Vogel słowami… Ksiądz dr Antoni Kantecki był wielki , bo kochał, a kochał Boga, kochał Ojczyznę i był człowiekiem „Honoru”. W tym momencie zebrani w asyście Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza z Ostrowa Wielkopolskiego odśpiewali Rotę.
Kończąc spotkanie pani Halina Kaźmierczak dziękowała włodarzowi Gminy Sieroszewice panu Anatolowi Piaskowskiemu za to, że wniosek skierowany do Samorządu Gminy dwa lata temu o nadanie ulicy imienia ks. dra A. Kanteckiego znalazł tak piękne i godne zwieńczenie.
Obchody zostały zorganizowane przez Komitet Organizacyjny w składzie: Wójt Gminy Sieroszewice, Anatol Piaskowski, Prezes Stowarzyszenia EKOklub Halina Kaźmierczak, Radni Gminy Sieroszewice Renata Koziołek i Paweł Mrugalski oraz Sołtys Wielowsi, Stanisław Karolak.
Relację przygotowała Halina Kaźmierczak