30 lat pasji – Jubileusz Reaktywacji Orkiestry Dętej Ołobok
28 października w Domu Rolnika w Ołoboku świętowano Jubileusz 30-lecia reaktywacji Orkiestry Dętej „Ołobok”. Dla zaproszonych gości był to wieczór pełen muzyki, wspomnień oraz historii powstania orkiestry.
W 1993 roku Stanisław Jarosik, z miłości do muzyki dętej, postanowił odnowić tradycję i reaktywował orkiestrę dętą. Trzydzieści lat temu ponownie rozbrzmiała na scenie. To był moment, który zapoczątkował trwającą trzy dekady podróż przez świat wspólnego muzykowania.
Z okazji Jubileuszu Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski skierował serdeczne podziękowania w stronę wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu orkiestry dętej. Szczególne gratulacje i uznanie trafiły w stronę kapelmistrza, Stanisława Jarosika. W podziękowaniu za działalność artystyczną na jego ręce trafiła pamiątkowa statuetka oraz bon podarunkowy o wartości 1000 zł na organizację spotkania wigilijnego. Gratulacje złożył również Zastępca Wójta Bartosz Kubica, Sekretarz Gminy Mirosława Busza oraz Skarbnik Gminy Karolina Kałużna.
Punktem kulminacyjnym wieczoru był oczywiście koncert Orkiestry Dętej „Ołobok”, która dała popis swoich nieprzeciętnych umiejętności. Goście z zapartym tchem słuchali niepowtarzalnego występu, który nagrodzono gromkimi oklaskami.
Historia Orkiestry Dętej „Ołobok”
Orkiestra Dęta „Ołobok” powstała w 1897 roku. Wtedy Józef Urban, mieszkający w Ołoboku, pracował przy budowie drogi brukowej w Ołoboku i z zarobionych pieniędzy zakupił tubę. Działalność orkiestry można podzielić na trzy okresy. Pierwszy obejmował lata 1900–1950, kiedy w orkiestrze dominowała rodzina Urbanów. Drugi okres to lata 1950–1989 – wtedy siłą napędową zespołu była rodzina Wargów. W 1966 roku Władysław Warga i Stanisław Wiatrowski postanowili odmłodzić orkiestrę. Wówczas ogłoszono nabór młodzieży i rozpoczęto naukę gry na instrumentach dętych od podstaw. W tym odnowionym składzie orkiestra występowała do końca lat osiemdziesiątych. Niestety, w tym czasie ubywało członków orkiestry. Do trzeciego okresu zaliczyć można orkiestrę w obecnym składzie pod kierunkiem Stanisława Jarosika, który pozostał ze składu dawnej orkiestry.
Przez trzydzieści lat orkiestranci grali nie tylko na uroczystościach kościelnych i gminnych, ale są znani niemal w całej Polsce i za granicą. Za największy sukces orkiestra uważa swój występ w czasie prywatnej mszy św., odprawianej przez Papieża Jana Pawła II 25 sierpnia 2001 roku w Castel Gandolfo, a także następnego dnia na modlitwie „Anioł Pański”. W 2003 roku orkiestra nagrała płytę zatytułowaną „Ulubione pieśni Ojca Świętego”.