W Parczewie odkrywano  tajniki sztuki, rzemiosła i pasji dzięki inicjatywie Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaangażowaniu sołtysa. Warsztaty, które odbyły się na przestrzeni ostatnich tygodni, to zajęcia z użyciem wełny alpaczej, robienia makram oraz pieczenia pierników i tworzenia świątecznych stroików.

Pierwsze warsztaty zorganizowano z myślą o uczniach Szkoły Podstawowej w Parczewie. Dzieci pod okiem instruktora Wiktora Szukalskiego dowiedziały się jak dawniej przerabiano wełnę, jak powstaje sweter, czapka czy szalik. Uczestnicy nauczyli się również filcować na mokro kuleczki z wełny alpak.

Na kolejne warsztaty przybyli mieszkańcy Parczewa a zajęcia dotyczyły sztuki makramy. Uczestnicy, dzięki instruktor Barbarze Herzog, zdobywali umiejętności tworzenia pięknych ozdób z włóczki. Atmosfera była pełna śmiechu i kreatywności, a każdy mógł odkryć w sobie talent do rękodzieła.

Ostatni etap to tworzenie ozdób świątecznych i stroików przez uczniów Szkoły Podstawowej w Parczewie. Dzieci rozwinęły swoje zdolności plastyczne dzięki wsparciu Pani Moniki Wilgockiej oraz przy pomocy Malwiny Kwiasowskiej i Anny Błoch, członkiń KGW Parczew.

Młodsze dzieci poznały tajniki tradycyjnego wypieku podczas pieczenia pierników z  radną Wiesławą Smółką z sołtysem Eugeniuszem Szymankiewiczem oraz z Panią Natalią Szymankiewicz, Arletą Walczak i Moniką Derą. Smakowite efekty pracy były zwieńczeniem cyklu spotkań warsztatowych pn. „W poszukiwaniu pasji”.

Zadanie współfinansowano ze środków gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.