Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielowsi uczestniczyli w wyjątkowej inscenizacji – Obrazy z Życia Powstańców,  która miała miejsce w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach w sobotę 2 lutego.

Sto lat temu nasi przodkowie odnieśli zwycięstwo w powstaniu wielkopolskim. Zginęło wtedy co najmniej 2200 żołnierzy z biało-czerwoną rozetą. Upamiętniając tamto wydarzenie,  mieliśmy okazję obejrzeć inscenizacje osadzone w wielkopolskiej wsi z tamtego okresu.

Uczniowie wraz z opiekunami w towarzystwie przewodnika oprowadzani zostali po terenie skansenu, gdzie mogli zobaczyć, jak toczyło się życie w różnych wsiach wielkopolski w okresie od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku. Mogli obejrzeć toczące się życie w chałupie w Zielonej Wsi, gdzie były żołnierz Armii Pruskiej Tomasz Musielak naprawiał obuwie swoim kamratom, powstańcom tuż przed wyjściem do walki o Rawicz. W innym miejscu właścicielka Łomnicy, Niemka Maria Schoepke przyjęła polskich oficerów w porze obiadowej. Była też scenka, gdzie pielęgniarki pomagały wnieść rannego żołnierza do chałupy, a w karczmie częstowano żołnierzy pajdą chleba ze smalcem.
W muzeum znajduje się zagroda z Ołoboku, tuż przy której zostało umieszczone przejście graniczne między Prusami a Polską. Przejście przez granicę było możliwe tylko na podstawie ważnych przepustek, wystawianych przez sulmierzycką Straż Ludową.

Do Dziekanowic, oprócz nas, przyjechały całe rodziny z dziećmi. Był to wspaniale spędzony czas pełen historii. Sceny odegrano bardzo realistycznie. Podczas trwania inscenizacji historycznej toczyło się wiele rozmów o powstaniu wielkopolskim. Odśpiewano także “Rotę”, pieśń którą traktuje się na równi z hymnem narodowym. Przywoływana była zawsze w najbardziej doniosłych, a nierzadko najbardziej dramatycznych momentach w historii naszego narodu.

Inscenizację zorganizowały Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman.

Tę niezwykłą inscenizację mieli okazję obejrzeć następujący uczniowie: Marta Majtas, Patrycja Skrzypińska, Ewelina Urbaniak, Karolina Błaszczyk, Julia Gąsiorek, Magda Mrugalska, Adam Bakour, Kamil Bilski, Michał Grzęda, Bartosz Kujawa, Mateusz Strugarek, Marika Bilska, Kamil Błaszczyk, Kamil Gebel, Natalia Lisiak, Amelia Mańkowska,  Marlena Mazurkiewicz, Albert Nagięć, Michał Strzelczyk, Iga Szuleta, Maja Urban, którzy znajdowali się pod opieką nauczycielek, Mirosławy Kmiecik i Beaty Michalak.

Uczniowie byli pod wrażeniem zaprezentowanych inscenizacji, z zainteresowaniem obejrzeli scenę we dworze, doświadczyli rewizji podczas przejścia przez granicę, byli świadkami udzielania pomocy rannemu powstańcowi, a w karczmie skosztowali przepysznego chleba z domowego wypieku ze smalcem.

            Przejazd uczniów do Dziekanowic został sfinansowany przez Urząd Gminy w Sieroszewicach.

Autor: Mirosława Kmiecik