Denar, Impala, Lord czy Gwiazda – to tylko nieliczne z wielu odmian ziemniaka, które uprawia się w Wielkopolsce. To właśnie ta popularna roślina była bohaterem wydarzenia, które odbyło się w gminie Sieroszewice.

W niedzielę 19 września 2021 roku przy Sali wiejskiej w Rososzycy miał miejsce festyn w pn. „Pyrczok – święto ziemniaka”. Mimo chłodnej aury na imprezę licznie przybyli mieszkańcy oraz grono zaproszonych gości. W wydarzeniu wzięli udział: Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, Zastępca Wójta Bartosz Kubica, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Poseł Jarosław Urbaniak.  Imprezę poprowadził Sławomir Janelt, który doskonale rozruszał publiczność.

Przygotowano mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników. Po uroczystym powitaniu gości odbył się występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy. Biesiada ze Śląską Kabaretową Grupą Fest, animacje oraz ziemniaczane konkursy budziły niemałe zainteresowanie przybywających na wydarzenie mieszkańców. Członkinie KGW z Rososzycy zadbały o doskonały poczęstunek. Degustowano przede wszystkim potrawy z ziemniaków. Przygotowano nawet specjalne stoisko kulinarne. Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji była zabawa taneczna.

Wójt Gminy podziękował i pogratulował organizatorom wydarzenia: KGW Rososzyca z Przewodniczącą Grażyną Jędras na czele, Radzie Sołeckiej oraz Sołtysowi Wsi Rososzyca Andrzejowi Chwiłkowskiemu. Przedsięwzięcie zostało współfinansowane ze środków  budżetu Gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2021 roku.