Święto Ziemniaka PYRCZOK w Rososzycy
W niedzielę, 3 września po raz kolejny odbyło się „Święto Ziemniaka Pyrczok” zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz Radę Sołecką wsi Rososzyca. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości na placu przy sali wiejskiej.
Impreza rozpoczęła się od tradycyjnego otwarcia, podczas którego przewodnicząca KGW Grażyna Jędras oraz sołtys Andrzej Chwiłkowski powitali wszystkich przybyłych gości.
Na Święcie Ziemniaka obecny był Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, który skorzystał z okazji, aby pogratulować sołtysowi Andrzejowi Chwiłkowskiemu i jego żonie za udział w konkursie KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” i zajęcie I miejsca w etapie regionalnym oraz II miejsca w etapie wojewódzkim.
Na zaproszenie odpowiedział również Poseł na Sejm RP Jarosław Urbaniak, Członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego Arkadiusz Wojtczak, Zastępca Wójta Bartosz Kubica, Skarbnik Gminy Karolina Kałużna, Przewodniczący Rady Gminy Rafał Bartnik, radni i sołtysi.
W trakcie festynu dzieci z Małego Teatru Bajek zaprezentowały krótką, ale widowiskową sztukę teatralną pt. „I co z tą nudą?”. Było to wspólne przedsięwzięcie Szkoły Podstawowej w Rososzycy i Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach. Następnie na scenie pojawił się kabaret Malina. Skecze i żarty odnoszące się do życia wiejskiego rozśmieszyły publiczność do łez. Na zakończenie rozrywki dostarczył koncert Marcela Tułacza laureata The Voice Kids wraz z zespołem Muzyczni Tułacze.
Podczas imprezy nie mogło zabraknąć ziemniaczanych zmagań dla dzieci i dorosłych oraz konkursu na najdziwniejszego ziemniaka. Przygotowano mnóstwo atrakcji, takich jak przejazdy bryczką konną, dmuchany zamek i trampolinę.
Ciekawostką było stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Taczanów gdzie przygotowano zagadki dotyczące leśnych zwierząt i roślinności. Drobne upominki, które były nagrodą za rozwiązanie zagadek zachęciły dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawie.
Podziękowania należą się paniom z KGW Rososzyca, które zadbały o doskonały poczęstunek. Serwowano głównie potrawy z ziemniaka, który był głównym bohaterem festynu.
Wydarzenie dofinansowano przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą”.