W ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” i wieloletniej współpracy z Nadleśnictwem Taczanów uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Sieroszewicach spędzili czas  w pobliskim lesie na trasie Latowice – Psary. Organizatorami  i opiekunkami akcji były: wychowawczyni p. Katarzyna Jarych – Bartczak – nauczyciel biologii, pedagog szkolny i nauczyciel języka niemieckiego p. Karolina Grędziak oraz nauczyciel języka angielskiego i wychowania fizycznego p. Joanna Kaszuba.

Akcja sprzątania lasu rozpoczęła się od spotkania z podleśniczym Sławomirem Krawcem, który powitał młodzież i podziękował za wieloletnią współpracę, wyjaśniając cel akcji.  Uczniowie w dwóch grupach pod opieką nauczycielek zebrali w lesie kilkanaście worków ze śmieciami.

Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim uświadomienie uczniom ważności działań ekologicznych: tj. dbałości o środowisko naturalne, niezaśmiecanie terenów leśnych i segregacja śmieci.  Leśniczy poinformował uczniów jaka roślinność i zwierzyna występuje na terenie, którym zarządza. Podczas spotkania ósmoklasiści pozyskali również informacje o zawodzie leśnika. Tym samym realizowali treści z podstawy programowej  doradztwa zawodowego. 

Uwieńczeniem akcji ekologicznej było zaproszenie na łowisko „Maślanka”, gdzie na świeżym powietrzu odbył się wspólny piknik przy ognisku.

Po kilku godzinach spędzonych na łonie natury uczniowie wrócili do domów zadowoleni i bogatsi w doświadczenia, ciesząc się z dobrze wypełnionego obowiązku.

Opracowała: Karolina Grędziak

Zdjęcia: Karolina Grędziak