W niedzielę, 15 stycznia 2023 roku w Domu Rolnika w Ołoboku odbyło się przedstawienie – Wesele Ołobockie. W spektaklu udział wzięli obecni oraz byli członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Ołobok.

Ostatnia realizacja tego widowiska miała miejsce w 2004 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wskrzeszeniem tego przedsięwzięcia zajęła się Justyna Karbowy – sołtys wsi Ołobok, prywatnie wnuczka Heleny Saranek – długoletniej kierowniczki zespołu. Wspomogła ją w tym Anna Mielcarek – aktualna kierownik ZPiT Ołobok.

W listopadzie ubiegłego roku pokazano, po raz pierwszy, po tak długiej przerwie to widowisko i teraz powtórzono je ze względu na ogromne zainteresowanie.

Liczna widownia mogła zobaczyć, jak dawniej przebiegały wesela w Ołoboku. Na weselu obecni byli nowożeńcy Kasia i Janek, rodzice weselni, drużbowie, młodzież, zaproszeni goście oraz ciotki. Nie mogło zabraknąć również kapeli, która towarzyszyła parze młodej i gościom od początku do końca uroczystości. Śpiewom i tańcom nie było końca. Dzięki tej wspaniałej inscenizacji młodsi mieszkańcy Ołoboku i okolic mogli dowiedzieć się, a starsi przypomnieć sobie jak wyglądało wesele w Ołoboku przed laty.

W finale widowiska Anna Mielcarek – kierowniczka Zespołu przedstawiła wszystkich aktorów. Na koniec dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach – Jerzy Pawłowski pogratulował wszystkim uczestnikom widowiska aktorskich umiejętności i podziękował w imieniu całej zgromadzonej publiczności za prawie dwie godziny miło spędzone na widowni, z poczuciem bycia gośćmi na weselu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za udział i przygotowanie tej inscenizacji.

Tekst i zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Sieroszewicach