W 2020 roku mimo pandemii Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach prowadziła działalność czytelniczą i kulturalno-oświatową. Większość wydarzeń odbywała się w formie on-line.

Czytelnictwo

W 2020 roku w bibliotece odnotowano spadek czytelnictwa (liczba czytelników, wypożyczeń i odwiedzin), co spowodowane było obostrzeniami wynikającymi z pandemii Covid 19. Biblioteka przez ponad dwa miesiące była całkowicie zamknięta dla czytelników, a w kolejnych siedmiu czytelnicy mieli do niej utrudniony dostęp. Ogółem we wszystkich bibliotekach na terenie gminy Sieroszewice zarejestrowano 1083 czytelników. W minionym roku biblioteki odwiedziło 6553 czytelników, którzy wypożyczyli 24.464 woluminy.

Nowe książki zakupiono za kwotę 18 tys. zł z budżetu Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach i za prawie 16 tys. zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. – Zakupiliśmy ok. 1500 woluminów. Każdy czytelnik, który nas odwiedził mógł sobie wybrać książkę w swoim guście – powiedziała Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach.

Czytelnicy nadal gustują w książkach polskich autorów, wśród których należy wymienić takich jak Remigiusz Mróz, Diana Brzezińska, Max Czornyj, Joanna Jax, Krystyna Mirek, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Małgorzata Rogala, Magdalena Witkiewicz. Z literatury obcej najczęściej wypożyczane są książki takich autorów jak Harlan Coben, Clive Cussler, David Baldacci, Jo Nesbø. Czytelnicy chętnie sięgają po biografie, książki podróżnicze, filozoficzne, historyczne i poradniki. Dzieci lubią książki z kolorowymi ilustracjami. Z literatury dziecięcej najbardziej popularne są książki z serii „Mądra mysz”, „Książkożercy”, „Kicia Kocia”, „Franklin”.

Działalność kulturalno-oświatowa

W roku 2020 Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach współpracowała
ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy Sieroszewice, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Dziennym Domem Senior + oraz Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym EKOklub. W związku z pandemią wirusa Covid 19 i obostrzeniami w działalności bibliotek niektóre z zaplanowanych wydarzeń i przedsięwzięć nie zostały przeprowadzone lub przeprowadzono je w formie elektronicznej i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W związku z ogłoszonym przez Sejm Rokiem Leopolda Tyrmanda, Rokiem Romana Ingardena, Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Rokiem Świętego Jana Pawła II oraz Rokiem Bitwy Warszawskiej Gminna Biblioteka Publiczna i filie zorganizowały wystawy książek, publikacji i plakatów dotyczących wymienionych osób i wydarzenia. W bibliotekach zorganizowano 38 wystaw książek związanych z rocznicami literackimi:

Imprezy i wydarzenia w 2020 roku

 

Styczeń

Spotkanie z przedszkolakami z okazji Święta Kubusia Puchatka – filia biblioteczna w Ołoboku.

 

Ferie w filii bibliotecznej w Wielowsi pod hasłem „Z nami nuda się nie uda”, w programie: kino dla najmłodszych (Epoka lodowcowa), zasady bezpieczeństwa w zimie (spotkanie ze strażakiem), jak powstaje książka (stworzenie własnej książki).

 

Wizyta w Dziennym Domu Senior+ w Latowicach pod hasłem „Książka na zimowe wieczory” – GBP w Sieroszewicach.

 

Luty

 

Ferie w filii bibliotecznej w Ołoboku pod hasłem „Zima w bibliotece”, w programie: czytanie bajek, zajęcia plastyczne.

 

Spotkanie z przedszkolakami z okazji walentynek, pod hasłem „Zakochaj się w książce”, w programie: jak powstaje książka, zasady funkcjonowania biblioteki, czytanie bajki „Całus na dobranoc” – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Finał gminnego konkursu plastycznego „Kartka walentynkowa” z udziałem wójta gminy Sieroszewice Anatola Piaskowskiego. Na konkurs wpłynęły 83 prace z czego 28 wyróżniono – GBP w Sieroszewicach.

 

Marzec

 

Spotkanie z przedszkolakami z okazji Dnia Pisarza, w pogarnie: czytanie bajki „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”, jak powstaje książka, przedstawienie sylwetek znanych pisarzy dla dzieci – filia biblioteczna w Ołoboku.

 

Ogłoszenie Gminnego  Konkursu Literackiego „Ziemi na ratunek” organizowanego przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne EKOklub z Wielowsi przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach.

 

Ogłoszenie konkursu on-line pod hasłem „W domu zostajemy – książki poznajemy”. Zadaniem konkursowym było wykonanie ilustracji do ulubionej książki z domowej biblioteczki. Zdjęcie pracy umieszczano na profilu facebookowym GBP w Sieroszewicach.

 

Rozstrzygnięcie konkursu on-line pod hasłem „W domu zostajemy – książki poznajemy”. Na konkurs wpłynęło 13 prac. Wszystkie zostały nagrodzone.

 

Kwiecień

Czytanie on-line z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – GBP w Sieroszewicach.

 

Rozpoczęcie akcji on-line pod hasłem „Nie pamiętam tytułu ale okładka była…”. Na profilu facebookowym znalazło się zdjęcie serca utworzonego z książek, których okładki są czerwone. Zadaniem czytelników chcących włączyć się w tę akcję było zrobienie zdjęcia książki z czerwoną okładką i zamieszczenie go pod postem. Zamieszczono 11 zdjęć.

 

Wielkanocne czytanie on-line dla dzieci – GBP w Sieroszewicach.

 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowano czytanie on-line fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – GBP w Sieroszewicach.

 

Kontynuacja akcji pod hasłem „Nie pamiętam tytułu ale okładka była … Tym razem ułożono słońce z książek z żółtymi okładkami. W komentarzach zamieszczono 7 zdjęć.

 

Projekt on-line pod hasłem „Tydzień zagadek z biblioteką”. Codziennie o godz. 20.00 na facebooku biblioteki zamieszczano w formie zdjęcia lub filmiku zagadkę z książką w tle. Nagrodę zdobywała osoba, która najszybciej w komentarzu pod postem zamieściła poprawną odpowiedź.

 

Maj

Wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „W domu zostajemy, książki poznajemy” i projektu pod hasłem „Tydzień zagadek w bibliotece” przeprowadzonych on-line – GBP w Sieroszewicach.

 

Czytanie on-line z okazji 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Wójt Anatol Piaskowski przeczytał dzieciom fragment z książki Joanny Krzyżanek pt. „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem i kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską” – GBP w Sieroszewicach.

 

Spotkanie autorskie on-line z Romanem Pankiewiczem – GBP w Sieroszewicach.

 

Ogłoszenie IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego – GBP w Sieroszewicach.

 

Ogłoszenie plastycznego konkursu on-line pod hasłem „Wymarzony Dzień Dziecka”. Zadaniem konkursowym było przedstawienie w formie pracy plastycznej ulubionego miejsca gdzie uczestnik chce spędzić dzień dziecka i zamieszczenie go w komentarzu pod postem – filia biblioteczna w Wielowsi.

Czerwiec

 

Przedstawienie z okazji Dnia Dziecka pt. „Czerwony Kapturek” – teatr za regałem on-line – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Udział w akcji „Pompujemy dla Wojtusia” – GBP w Sieroszewicach.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Wymarzony Dzień Dziecka”. Na konkurs wpłynęło 11 prac. Wszystkie zostały nagrodzone – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Wręczenie medali i dyplomów laureatom XV edycji Powiatowego Konkursu „Czytelnik Roku 2019”.

 

Czytanie on-line z okazji Światowego Dnia Smerfa – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Lipiec

 

Wizyta w Dziennym Domu Senior + w Latowicach pod hasłem „Książka na wakacje” – GBP w Sieroszewicach.

 

Sierpień

 

Przyłączenie się do akcji „Czytaj legalnie i pozwól legalnie czytać innym” – GBP w Sieroszewicach.

 

Ogłoszenie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Biblioteka moich marzeń”. Zadaniem uczestnika było przedstawienie w formie pracy plastycznej jak ma wyglądać jego wymarzona biblioteka i zamieszczenie zdjęcia pracy w komentarzu pod postem – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Wrzesień

 

Narodowe Czytanie on-line fragmentów „Balladyny” z podziałem na role z udziałem władz gminy Sieroszewice: wójta Anatola Piaskowskiego, z-cy wójta Bartosza Kubicy, sekretarz Mirosławy Busza – GBP w Sieroszewicach.

 

Narodowe Czytanie on-line fragmentów „Balladyny” z podziałem na role z udziałem pracowników biblioteki – GBP w Sieroszewicach.

 

Ogłoszenie wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Pawła Brylińskiego – GBP w Sieroszewicach.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Biblioteka moich marzeń”. Na konkurs wpłynęły 6 prac. Wszystkie zostały nagrodzone – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Październik

 

Przedstawienie bogatej oferty czytelniczej dla najmłodszych odbiorców biblioteki –  GBP w Sieroszewicach.

 

Listopad

 

Transmisja na żywo – Dzień Postaci z Bajek – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Transmisja na żywo – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Lekcja biblioteczna on-line pod hasłem „Słownikowy zawrót głowy” – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Przedstawienie pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” amatorski teatr cieni on-line – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci z przedszkoli pod hasłem „Mikołaju, co ty robisz w naszym kraju?”  – GBP w Sieroszewicach.

Grudzień

 

Gala IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego on-line z udziałem wójta Anatola Piaskowskiego i jurorów – GBP w Sieroszewicach.

 

Przedstawienie świątecznej oferty czytelniczej on-line – GBP w Sieroszewicach.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Mikołaju, co ty robisz w naszym kraju?”. Na konkurs wpłynęło 13 prac. Wszystkie zostały nagrodzone – GBP w Sieroszewicach.

 

Świąteczne czytanie dzieciom on-line z udziałem pracowników biblioteki – GBP w Sieroszewicach.

 

Świąteczne czytanie dzieciom on-line z udziałem wójta Anatola Piaskowskiego – GBP w Sieroszewicach.

 

Ponadto w 2020 roku przeprowadzono cykliczne transmisje na żywo na profilu facebookowym: „Porozmawiajmy o książkach”  – GBP w Sieroszewicach, „Wakacyjne czwartki z Tupciem” – filia biblioteczna w Wielowsi.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach posiada stronę internetową www.biblioteka-sieroszewice.pl i profil na facebooku.

 

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej, oglądania zdjęć i filmów z wydarzeń odbywających się w bibliotece.

 

Ewa Kotowska-Rasiak