Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

W czwartek, 22 czerwca 2023 r. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia dwudziestu Wielkopolanom nadane przez Prezydenta RP oraz ministrów właściwych resortów.

Uroczystość odbyła się w sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którą rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie przystąpiono do wręczenia odznaczeń. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrał mieszkaniec Ołoboku Piotr Fałczyński, poeta, prozaik, autor tomików poetyckich, laureat konkursów literackich ogólnopolskich i regionalnych. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, który również złożył naszemu poecie gratulacje oraz wyraził uznanie dla jego twórczości.

Kilka słów o Piotrze Fałczyńskim

Sercem związany jest z Wielkopolską, dlatego piękno jej krajobrazu, umiłowanie przyrody oraz tradycyjne wartości rodzinne mają odbicie w jego twórczości. Od czasu swego debiutu w 2001 r. był wielokrotnie nagradzany jako poeta i prozaik.  Jego twórczość stanowi duży wkład w rozwój kultury regionu i kraju. To człowiek z pasją, o szerokim wachlarzu zainteresowań. Jest zaangażowany w działalność twórczą i kulturalną.

Jest autorem tomików poetyckich takich jak „Nieistotny fakt” (2008) i  „Niedyskrecja czasu” (2009), zbioru opowiadań „Zakole” (2012), powieści „Więcej niż nic” (2014) oraz publikacji „Nie przyzwyczaj się” (2022).

Piotr Fałczyński to laureat  około 150 ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich.