NARODOWE CZYTANIE W SIEROSZEWICACH
W sobotę, 7 września, odbyła się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Fragmentów pięciu polskich nowel można było posłuchać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach.
W tym roku w całej Polsce czytane były nowele, wśród których znalazły się „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” Henryka Rzewulskiego. Po raz drugi w akcję Narodowe Czytanie włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach. Zgromadzonych na czytaniu powitała dyrektor książnicy Maria Marciniak, która opowiedziała o historii tej inicjatywy, a także odczytała fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia (…). Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.
Fragmenty noweli „Dym”, „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, „Sachem”, „Katarynka” i „Dobra pani” przez dwie godziny czytali: Anatol Piaskowski, Mirosława Busza, Piotr Fałczyński, Daria Kupajska, Bartosz Kubica, Dominika Sikora, Alicja Tarchalska, Magdalena Józefiak, Janina Maciaszek, Mirosława Kmiecik, Sylwia Marciniak, Ewa Kotowska-Rasiak. W akcji Narodowe Czytanie uczestniczyli: wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, zastępca wójta Bartosz Kubica, sekretarz Mirosława Busza, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielowsi Mirosława Kmiecik, pracownicy biblioteki i mieszkańcy Sieroszewic. Podczas akcji czytania każdy otrzymał okolicznościową plakietkę. Osoby, które posiadają egzemplarz polskich noweli mogą zgłaszać się do biblioteki po przyłożenie pieczęci w książce.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Autor: Ewa Kotowska-Rasiak/Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach