Laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w Sieroszewicach. Patronat nad wydarzeniem objął wójt Anatol Piaskowski.

W sobotę, 12 października 2019 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach odbył się finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego, którego pomysłodawcami przed ośmiu laty byli poeta Piotr Fałczyński i wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski. Spotkanie rozpoczął recital zespołu Punkracy, który powstał z inicjatywy Dawida Jabłońskiego i Michała Szpajdy. Repertuar zespołu stanowią opracowania piosenek rodzimych wykonawców oraz autorskie kompozycje do tekstów Eugenii Zawidzkiej i własnych. Zespół zagrał w składzie: Dawid Jabłoński (gitara, śpiew), Michał Szpajda (gitara akustyczna, śpiew), Jarosław Grzegorowski (gitara akustyczna, instrumenty perkusyjne), Wiktor Walczak (gitara basowa) i Julian Harlak (gitara elektryczna).

Laureatów, jurorów i zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Maria Marciniak. W tegorocznej gali uczestniczyli jurorzy: Tomasz Gruchot z Ostrowa Wielkopolskiego (przewodniczący), Bolesław Grobelny z Rojowa i Piotr Fałczyński z Ołoboku (członkowie). Niestety na uroczystość nie mogła przybyć Aleksandra Kiełb-Szawuła. Protokół z VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego odczytał Tomasz Gruchot, a obecnym laureatom dyplomy i nagrody wręczyli: wójt Anatol Piaskowski, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Rafał Bartnik i dyrektor biblioteki Maria Marciniak.

Po uhonorowaniu laureatów włodarz gminy Sieroszewice podziękował organizatorom, jurorom uczestnikom konkursu. – Bardzo cieszę się, że jest z nami Pan Wójt, który przez siedem lat był patronem tego konkursu. Panie Czesławie dziękuję, że Pan jest dziś z nami. Dziękuję laureatom i wszystkim, którzy nadesłali na zaproszenie Pani Dyrektor swoje prace, a było ich ponad 400. Wymagało to ciężkiej pracy jurorów, za co serdecznie dziękuję. Pani Dyrektor dziękuję za profesjonalne zorganizowanie dzisiejszego spotkania – powiedział Anatol Piaskowski.

Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali tomik pokonkursowy pt. „Muzyka słów” wydany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach. Po części oficjalnej była okazja do rozmów przy kawie i uzyskania autografów od poetów.

W gali uczestniczyli: wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, zastępca wójta Bartosz Kubica, sekretarz Mirosława Busza, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, wieloletni wójt gminy Sieroszewice i Przyjaciel Biblioteki Czesław Berkowski, radni i sołtysi z terenu gminy Sieroszewice, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Sieroszewice, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Sieroszewice Krzysztof Portasiak, laureaci, jurorzy oraz przyjaciele biblioteki.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak/Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach