Z uwagi na wiele pytań i nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych w ostatnich dniach Urząd Gminy Sieroszewice przedstawia następujące fakty dotyczące transportu publicznego na terenie gminy.

1) Gmina Sieroszewice wypowiedziała Porozumienie międzygminne z Gminą Miastem Ostrów Wielkopolski dotyczące organizowania transportu publicznego na terenie gminy. Główny (ale niejedyny) powód to czynniki ekonomiczne. W 2020 roku dotacja dla MZK S.A na prowadzenie transportu wyniosła 737 275,00 zł, w 2023 roku ponad 1,2 mln zł. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, patrząc przez pryzmat poprzednich lat w 2024 roku kwota oscylowałaby w okolicach 1,5 mln zł.

2) W związku z powyższym do 31 grudnia 2023 roku usługi publicznego transportu zbiorowego realizowane będą na dotychczasowych zasadach i rozkładach jazdy, a od
1 stycznia 2024 gmina Sieroszewice będzie organizowała we własnym zakresie gminny transport publiczny we współpracy z EUROMATPOL Sp. z o.o. Firma ta od 2 lat wykonuje już kursy na terenie naszej gminy, dodatkowo obsługuje m.in.: Gminę Raszków, Gminę Nowe Skalmierzyce, Gminę Grabów nad Prosną czy Powiat Ostrzeszowski.

3) Siatka połączeń – nastąpią pewne zmiany i przesunięcia minutowe, natomiast główny rdzeń pozostanie bez zmian. Połączenia tzw. „pracownicze” na godz. 7:00, 15:00, 23:00 i powroty. Zapewnienie transportu uczniom do szkół ponadpodstawowych, kursy sobotnie.

4) Największą zmianę odczują mieszkańcy Namysłaków, Strzyżewa, Westrzy
i Parczewa – dla tych miejscowości będzie utworzona nowa linia Namysłaki-Strzyżew-Westrza-Parczew-Ostrów Wlkp. (z linii tej alternatywnie będą mogli korzystać również mieszkańcy Masanowa i Wielowsi) – 7 połączeń do Ostrowa i 6 połączeń powrotnych.

5) Kurs autobusu do i z Ostrowa Wlkp. dla mieszkańców Bilczewa – wznowienie przystanku na skrzyżowaniu dróg powiatowych.

6) Ceny biletów miesięcznych/jednorazowych – na poziomie obecnym. Dodatkowo bilet dla emeryta/rencisty powyżej 55 roku życia – 2 zł do Ostrowa Wlkp. niezależnie od miejscowości, w której pasażer wsiądzie. Dla osób powyżej 70 roku życia – bilety bezpłatne.

7) Z uwagi na ostatnie problemy z „przeładowanymi” autobusami – rozwiązanie tego problemu przez podstawienie dodatkowych autobusów (w miarę potrzeb).

8) Kilka dodatkowych kursów, m.in.: 8:10 ze Strzyżewa (aby dotrzeć na 2 lekcję), 8:10 z Sieroszewic przez Latowice (aby dotrzeć na 2 lekcję), kurs z okolic godz. 11 do Ostrowa (startował z Sieroszewic, będzie zaczynał od Wielowsi), kurs z okolic 17:15 z Ostrowa (wjazd do Psar, wydłużenie do Zamościa).

9) Znaczne skrócenie czasu przejazdu na niektórych liniach.

10) Przystanki w Ostrowie Wlkp., na których będzie zatrzymywał się autobus: Grabowska/Pruślińska, Grabowska/Witosa, Aleje Słowackiego (Konopnicka, szkoła), Centrum Przesiadkowe, kilka kursów również Poznańska-Krotoszyńska. Rozmowy z miastem na temat udostępnienia przystanku przy ul. Głogowskiej.

11) Dokładne rozkłady jazdy, informacje gdzie kupić bilety zostaną podane na przełomie listopada i grudnia. Na tę chwilę ustalane są jeszcze kwestie formalne. Gmina Sieroszewice przygotowuje się również do uzyskania dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.